Hoofd-
De drankjes

De voedingswaarde van aardappeleiwit

Volgens de huidige aanbevelingen moet de inname van koolhydraten op ongeveer 50% van het totale energieverbruik van de bevolking worden gehouden, en dit wordt sterk bevestigd door een recente meta-analyse die aantoont dat de inname van koolhydraten van 50-55% optimaal is. Het verbruik van gratis suikers als onderdeel van de aanbeveling mag niet meer dan 5% bedragen. Dit komt over het algemeen overeen met de wetenschappelijke update van de WHO over koolhydraten in menselijke voeding (2007), waarin ten minste 50% van de totale energie-inname uit koolhydraten wordt aanbevolen, terwijl het gehalte aan vrije suikers beperkt is tot

Aardappel is van oudsher een hoofdvoeder. Al honderden jaren is het een belangrijk, betaalbaar voedingsmiddel in onze voeding. De economische en medische gevolgen van de Ierse aardappelhongersnood tussen 1845 en 1849 zijn algemeen bekend, waardoor 500.000 tot 1,5 miljoen mensen omkwamen en 1,5 miljoen mensen het land moesten verlaten. Aardappelen blijven als hoofdvoedsel een belangrijke rol spelen in de wereldwijde voedselzekerheid, zorgen voor een duurzame voedselvoorziening en verminderen armoede en ondervoeding in vele delen van de wereld, zoals benadrukt in de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) Internationaal Jaar aardappelen. " De gewasduurzaamheid van elk gewas wordt mede bepaald door het benodigde landoppervlak, evenals water- en energiebehoeften. Om een ​​ton aardappelen te produceren, is slechts 0,06 ha land nodig, terwijl rijst en tarwe respectievelijk 0,24 en 0,35 ha land nodig hebben. Daarnaast hebben aardappelen en tarwe minder water nodig dan rijst. De meeste gecultiveerde variëteiten behoren tot de soort Solanum tuberosuma en in de afgelopen 60 jaar heeft de plantenbiotechnologie de traditionele selectie van aardappelen aangevuld, wat resulteerde in specifieke genotypen of variëteiten. Naar schatting werd in 2016 377 miljoen ton geoogst, dat op de 4e plaats staat na andere belangrijke zetmeelproducten, maïs, tarwe en rijst (Figuur 1).

Uit de jaarlijkse gegevens per hoofd van de bevolking voor 2013 blijkt ook dat aardappelen en aardappelproducten de op twee na meest geconsumeerde voeding zijn, wat neerkomt op tarwe en rijst. Hoewel maïs wereldwijd een hogere productie heeft, wordt het in grote hoeveelheden gebruikt als grondstof voor de productie van glucose, fructose en glucosestroop, als diervoeder, en wordt het ook steeds meer gebruikt voor industriële toepassingen..

Ondanks bestaande aanbevelingen voor het gebruik van zetmeel in de voeding, wordt de voedingswaarde van aardappelen meestal genegeerd, deels omdat dit niet wordt vermeld in de aanbevelingen voor de consumptie van groenten en fruit, en ook omdat het vaak wordt bereid met vetten of oliën. In 1918 werd de populariteit van aardappelen zelfs verklaard door het feit dat "door het gebrek aan smaak je smaak kunt geven door melk, boter en room, zout en peper toe te voegen of door in vetten te bakken".

Koolhydraten in aardappel

Het zetmeelgehalte in aardappelen kan zeer variabel zijn. Over het algemeen bevatten verse aardappelen

20% droge stof, waarvan 60-80% zetmeel en 70-80% van dit zetmeel is amylopectine. Deze variatie is voornamelijk het gevolg van het genotype en de groeiomgeving..

Vezel in aardappel

Voedingsvezels zijn voor het grootste deel een gemengde groep heterogene verbindingen in de vorm van koolhydraatpolymeren en oligomeren. Alle definities van de term voedingsvezels duiden op stoffen die de spijsvertering in de dunne darm vermijden en in de dikke darm terechtkomen, waar ze in verschillende mate door ingezeten microbiota zullen worden gefermenteerd. De samenstelling van voedingsvezels voor aardappelen bestaat uit resistent zetmeel met een kleine hoeveelheid niet-zetmeelpolysacchariden zoals cellulose (0,45-0,7%), hemicellulose (0,32-0,46%), lignine (0,15-0,22%) en pectine ( 0,32-0,38%) verse aardappelmassa.

Aardappelbestendig zetmeel

Resistent zetmeel (RK) is de som van zowel zetmeel dat intact is door hydrolyse als zetmeelafbraakproducten die de dikke darm bereiken en daar worden gefermenteerd. MS kan worden onderverdeeld in vijf subtypen, namelijk: fysiek gevangen zetmeel (PC1), ruw zetmeelgranulaat (PK2), retrograde zetmeel (PK3), chemisch gemodificeerd zetmeel (PK4) en amylose-lipidencomplex (PK5). Zetmeel in rauwe aardappelknol is aan

75% PK2, de korrels zijn resistent tegen enzymatische vertering. Gegevens over het exacte PK2-gehalte in rauwe aardappelknollen zijn schaars, omdat aardappelen meestal niet rauw worden geconsumeerd, maar schattingen liggen tussen 47 en 59% en verschillen per soort. De "gemiddelde" rauwe aardappel zal dus 10 g RK / 100 g natgewicht bevatten. De aardappelen worden voor gebruik gekookt en wanneer het zetmeel wordt verwarmd in een overmaat aan water, treedt verstijfseling op en wordt het zetmeel licht verteerbaar. Zowel hoge temperatuur als water beïnvloeden dit het proces, en na het koken is de resterende PK2 in het bereide product relatief laag (2-4%), volgens de kookmethode volgt de hoeveelheid PK2 de volgende hiërarchie: gebakken> magnetron >> gekookt. Als het gegelatiniseerde zetmeel afkoelt, dan herkristalliseren de ketens van amylose en amylopectine zich in Een proces dat bekend staat als retrograde: Herkristalliseerd of retrograde amylose is resistent tegen a-amylase in de dunne darm en vormt PK3.Een studie vergeleek bak- en kookmethoden voor drie verschillende aardappelvariëteiten en mat het gehalte aan PK bij drie bedrijfstemperaturen: heet, gekoeld en oververhit. Hoewel er tussen rassen geen significante verschillen werden gevonden, werd dit wel gemeld meer RK in gebakken en gekookte aardappelen voor alle soorten en meer RK in gekoelde aardappelen dan in warm of opgewarmd. Bij het frituren van aardappelen kunnen PK's worden verkregen door de vorming van complexen tussen zetmeel en andere verbindingen in een aardappel- of voedselmatrix, zoals lipiden. Dergelijke resistente zetmelen worden PK5 genoemd. Samengevat, elk gegeten aardappelproduct zal een variabele hoeveelheid PK2, PK3 en PK5 bevatten, vanwege verschillen in kookmethodes, kooktijd en kook- en opslagtemperaturen..

Eiwitten en vetten in aardappelen

Kwantitatief gezien zijn aardappelen geen goede eiwitbron, met een gemiddeld gehalte van 2-3 g / 100 g. De hoeveelheid vet in aardappelen is zelfs minder dan eiwit. Zonder extra vet toe te voegen tijdens het koken, is het vetgehalte in aardappelen wel

Aardappelen

Een verrassend veelzijdig product, en dit komt niet alleen tot uiting in het koken. Tot de resultaten van de aardappelverwerking behoren ethylalcohol, antimicrobiële stoffen en zelfs vezelplaatconstructieplaten, die vanwege aardappelzetmeel milieuvriendelijke materialen zijn.

Op medisch gebied worden stoffen uit aardappelknollen gebruikt om medicijnen te ontwikkelen die het ontstaan ​​van de ziekte van Alzheimer vertragen, kankercellen in het spijsverteringskanaal vernietigen en ontstekingsprocessen verlichten. Van bijzonder wetenschappelijk belang zijn de heilzame eigenschappen van aardappelen, die voorheen alleen in de traditionele geneeskunde werden verlangd.

Nuttige eigenschappen van aardappelen

Samenstelling en caloriegehalte [20]

Basisstoffen (mg / 100 g):Rauwe aardappelenZonder schil gekooktGeschild gebakkenFranse frietjes
Water79.2577.4674.4538.55
Eekhoorns2.051,712,633,43
Vetten0,090,100,1314,73
Koolhydraten17.4920.0121.4441.44
Suiker0,820,891,080.30
Voedingsvezels2.122,33.8
Calorieën (Kcal)778696312
Mineralen
Kalium425328550579
Fosfor574071125
Magnesium23twintigdertig35
Calcium128achttienachttien
Natrium624114210
Ijzer0,810,311,070,81
Zink0.300.270,350,50
Vitaminen
Vitamine C19,77.48.34.7
Vitamine B9vijftien926dertig
Vitamine PP1.0611.3121.3483.004
Vitamine B60.2980.2690.3540.372
Vitamine B10,0810,0980,0670.170
Vitamine B20,0320.0190,0480,039
Vitamine E0,010,010,071,67

Zoals te zien is in de bovenstaande tabellen, de meest bruikbare aardappel gebakken in een schil, die vaak aardappel “in uniform” wordt genoemd. Het gebruik van gekookte knollen is ook gunstig, maar gefrituurde aardappelen mogen niet worden misbruikt, omdat een dergelijke warmtebehandeling het gehalte aan vet en schadelijke stoffen, waar de spijsverteringsenzymen niet goed mee omgaan, sterk verhoogt..

Genezende eigenschappen

Het gunstige effect van aardappelen op verschillende processen in het menselijk lichaam wordt verklaard door de aanwezigheid in de samenstelling van een groot aantal nuttige elementen. Ten eerste zijn aardappelen een rijke bron van ascorbinezuur of vitamine C. Hoewel ze in een kleinere hoeveelheid zitten, bevatten ze ook vitamine B. Ten tweede leveren aardappelen, vanwege het hoge zetmeelgehalte, een aanzienlijke hoeveelheid koolhydraten aan het lichaam en geven ze de persoon energie en vitaliteit. Ten derde voorzien aardappeleiwitten het menselijk lichaam van 14 van de 20 essentiële aminozuren.

Bovendien zijn aardappelen in elke vorm en tijdens elke warmtebehandeling zeer rijk aan kalium. Deze minerale stof draagt ​​bij aan de bestrijding van hypertensie, omdat het bijdraagt ​​aan de uitzetting van bloedvaten. Kalium heeft ook een diuretische eigenschap en is nodig voor mensen die lijden aan jicht, acidose, cystitis en prostatitis. Kalium draagt ​​bij aan het verwijderen van overtollige vloeistoffen uit het lichaam en helpt daardoor het normale metabolisme in stand te houden [7].

Aardappel bevat ijzer, fosfor, calcium, magnesium en zink om de botten te helpen groeien en versterken. Het is belangrijk dat de balans van fosfor en calcium in het lichaam wordt gehandhaafd, aangezien een teveel aan fosfor en een tekort aan calcium kan leiden tot een verhoogde botfragiliteit en als gevolg daarvan tot osteoporose [8].

Vitamine C, waar aardappelen zo rijk aan zijn, is een krachtige antioxidant die bijdraagt ​​aan de neutralisatie van vrije radicalen in het menselijk lichaam en daardoor de vernietiging van cellen en bindweefsels helpt voorkomen. Het draagt ​​bij aan de aanmaak van collageen en helpt bij de opname van ijzer [9]. Samen met vitamine B en magnesium, kalium, fosfor en zink heeft vitamine C een positief effect op de huidconditie en verlicht het pijn bij lichte brandwonden [10].

Vitamine B6, gecombineerd met verschillende enzymen, speelt een belangrijke rol bij de verwerking van eiwitten en koolhydraten en neemt ook deel aan het vetmetabolisme. Bovendien bevordert B6 de synthese van hemoglobine en verbetert het in het algemeen de hematopoëse [9]. Vitamine B9 (foliumzuur) is op zijn beurt van groot belang voor de DNA-synthese en de regeneratie van rode bloedcellen. Zijn aanwezigheid in het lichaam is vooral belangrijk voor vrouwen tijdens de zwangerschap, aangezien B9 betrokken is bij de regulering van de vorming van de structuren van het foetale zenuwstelsel [8].

De aanwezigheid in de aardappel van grove voedingsvezels, in het bijzonder vezels, heeft een positief effect op cholesterol en helpt verstopping van slagaders te voorkomen. Vezel helpt ook om ontlasting te normaliseren voor obstipatie. Het is waar dat er rekening mee moet worden gehouden dat het grootste deel van de voedingsvezels, net als de rest van de nuttige elementen, zich in de aardappelschil of er direct onder bevindt.

In de traditionele geneeskunde

In de traditionele geneeskunde worden aardappelknollen zelf niet direct gebruikt, maar producten die tijdens de verwerking zijn verkregen, maar ook bladeren, bloemen en vruchten van de aardappelstruik. Zo wordt aardappelzetmeel meestal aangetroffen in poeders en zalven, die worden voorgeschreven bij verschillende huidaandoeningen. Het wordt ook gebruikt als bindmiddel bij de vervaardiging van tabletten. Daarnaast wordt uit aardappelzetmeel hoogwaardige ethanol gewonnen..

Het gehele bovenste deel (stengels, bladeren, bloemen, fruit) van de aardappelstruik bevat giftige glycoalkaloïde solanine voor mens en dier. Wetenschappelijke studies hebben echter aangetoond dat solanine in kleine doses en in combinatie met andere componenten nuttig kan zijn. Zo wordt het gebruikt als grondstof voor de synthese van hormonen in de farmaceutische industrie..

In de volksgeneeskunde

In tegenstelling tot traditionele geneeskunde is het gebruik van aardappelen in volksrecepten veel breder. Met behulp van aardappelen behandelen ze verkoudheid, zweren, hart- en vaatziekten, verwijderen ze allergische reacties en sommigen beweren zelfs de effectiviteit van aardappelen in de strijd tegen kanker. Voordat u echter met aardappelen begint, is het de moeite waard om een ​​arts te raadplegen, omdat onjuist of niet-tijdig gebruik van aardappelen de situatie alleen maar kan verergeren..

Er wordt aangenomen dat aardappelsap effectief is bij het bestrijden van maagzweren en gastritis. Het normaliseert ook het spijsverteringsproces en verlicht maagzuur. Het positieve effect is voornamelijk te danken aan de aanwezigheid van zetmeel in de samenstelling van knollen - een goed omhullend middel. Bovendien is het sap geïndiceerd voor diabetici (milde tot matige diabetes), omdat het de koolhydraatstofwisseling normaliseert. Aardappelsap helpt ook het lichaam te reinigen van giftige elementen en gifstoffen. Voor dergelijke doeleinden wordt het vaak gemengd met selderij of wortelsap..

Voordat u met septherapie begint, wordt geadviseerd om vlees, vis, kruiden en specerijen enkele dagen uit het dieet te houden en ze te vervangen door kruidenproducten. Dit helpt het lichaam voor te bereiden op rauw aardappelsap..

Meestal wordt bij overtreding van het maagdarmkanaal aanbevolen om na het ontwaken op een lege maag een glas sap te drinken, daarna nog een half uur naar bed te gaan en na nog een half uur te ontbijten. Een tiendaagse kuur met sap moet worden gevolgd door een tiendaagse pauze. Daarna kan de cursus opnieuw worden herhaald. Bij hartproblemen wordt aangeraden driemaal daags 100 ml sap voor de maaltijd te drinken. De cursus duurt drie weken, waarna een week nodig is..

Om aardappelsap te bereiden, moet je kiezen voor niet-gekiemde gezonde knollen. Het is belangrijk dat de schil geen groenachtige tint heeft, wat duidt op de aanwezigheid van een giftige stof in de knol. Het wordt ook niet aanbevolen om het sap te persen, beginnend in februari en tot de nieuwe aardappeloogst, omdat er solanine in wordt verzameld en het aantal nuttige elementen wordt verminderd.

De geselecteerde aardappelen moeten worden gewassen, afgeveegd en door een sapcentrifuge worden gehaald. Een alternatieve manier is om de aardappelen te raspen of door een vleesmolen te gaan en dan door kaasdoek te spoelen. U kunt het bereide sap het beste meteen drinken, want als het wordt bewaard, wordt het donkerder, wordt het roodachtig en wordt de vitamine-activiteit aanzienlijk verminderd.

Aardappelkompressen worden voor verschillende doeleinden gebruikt. Ten eerste wordt aangenomen dat ze helpen bij het wegwerken van hoest. Het effect wordt bereikt door oedeem van de luchtwegen te verminderen en slijmopbouw te verbeteren door de borst te verwarmen. Om een ​​kompres te maken, moet je 3-5 knollen in een schil wassen en koken. Kneed vervolgens de aardappelen, doe het in een kaasdoek en bevestig het op de rug en borst van de patiënt, wikkel het 45-60 minuten in een handdoek. De procedure kan niet worden uitgevoerd voor kinderen onder de 4-5 jaar oud. Ook is het kompres gecontra-indiceerd als de patiënt koorts heeft.

Ten tweede worden aardappelkompressen aanbevolen voor gewrichtspijn. 200-300 g rauwe aardappelen moeten worden geraspt en gemengd met dezelfde hoeveelheid geraspte mierikswortelwortels. De resulterende massa moet op de benen worden aangebracht, bedekt met een plastic film en geïsoleerd met een wollen doek. Meestal wordt zo'n kompres 's nachts gedaan.

Ten derde kunnen aardappelkompressen nuttig zijn als je donkere kringen en 'wallen' onder je ogen krijgt door vermoeidheid en slaapgebrek. Om een ​​kompres te maken, moet je een aardappel wassen en raspen op een fijne rasp. Verdeel vervolgens de resulterende massa doormidden, wikkel beide delen in gaas en breng gedurende 10 minuten op de ogen aan.

Bij acute luchtwegaandoeningen, die gepaard gaan met hoesten, wordt aangeraden om boven aardappelen in te ademen. Aardappelen worden zonder zout gekookt in een kleine hoeveelheid water. Een handdoek wordt op het hoofd gelegd en gedurende 5-10 minuten met stoom ingeademd.

In de aardappelbouillon zitten veel vitamines en mineralen waar knollen rijk aan zijn. Traditionele genezers zeggen dat het kan worden gebruikt om zwelling te verlichten en de hartfunctie te verbeteren. Het wordt aanbevolen om aardappelen in een schil en zonder zout te koken. Je moet drie keer per week een warme bouillon drinken. Er wordt ook aangenomen dat baden gemaakt van aardappelbouillon nuttig zijn voor de huid van de handen, omdat ze het zacht maken en bijdragen aan de genezing van kleine wonden..

In de volksgeneeskunde worden naast de knollen zelf ook aardappelbloemen gebruikt, waaruit tincturen worden bereid. Ze worden als effectief beschouwd in de strijd tegen schimmels. Volgens het recept wordt een kleine hoeveelheid bloemen (ongeveer 1 eetlepel) in 250 ml kokend water gegoten en 3-4 uur aangedrukt in een thermoskan. Een dergelijke tinctuur wordt niet langer dan twee dagen in de koelkast bewaard. Voor langere opslag (binnen twee weken) is het noodzakelijk om de resulterende tinctuur te mengen met 30 ml alcohol of wodka.

Sommige traditionele genezers gebruiken tincturen van bloemen om kankertumoren te behandelen. Volgens het recept moet 1 eetlepel bloemen worden gevuld met twee glazen kokend water en vervolgens ongeveer 30 minuten worden aangedrukt. Sta daarna ongeveer 3 uur in een afgesloten bakje in de oven. De resulterende vloeistof moet driemaal per dag worden gedronken, elk 100 ml. De behandelingskuur is 3 weken. Een dergelijke behandeling moet echter heel voorzichtig worden gebruikt, omdat de concentratie van alkaloïden in de bloemen van de plant veel hoger is dan in knollen.

In de oosterse geneeskunde

In de klassieke oosterse verhandelingen gewijd aan de geneeskunde werd geen melding gemaakt van aardappelen, omdat ze op het moment van schrijven over aardappelen in die delen van de wereld het nog niet wisten. In de moderne Tibetaanse geneeskunde wordt echter aangenomen dat deze groente het zenuwstelsel (het Rlung-systeem in termen van Tibetaanse geneeskunde) ten goede komt, dat alle processen in het lichaam reguleert.

De geleidelijke uitputting van het Rlung-systeem leidt tot veroudering van het lichaam en het gebruik van aardappelen helpt dit systeem te behouden en te versterken, waardoor veroudering wordt vertraagd. Aardappelen hebben ook antidepressieve eigenschappen en helpen het lichaam te herstellen onder stress. Bovendien wordt het beschouwd als een preventieve maatregel tegen slapeloosheid. Bovendien hebben aardappelen een positief effect op het functioneren van het cardiovasculaire en spijsverteringssysteem..

Vaak worden aardappelen uitgesloten van de lijst met gezonde groenten, omdat de oosterse geneeskunde ze classificeert als "koel" -producten, dat wil zeggen producten die het metabolisme vertragen. In feite wordt dit gemakkelijk gecompenseerd door "verwarmend" zout, zwarte en rode peper, knoflook, dille of ghee aan de aardappel toe te voegen.

In de Tibetaanse geneeskunde wordt aangenomen dat "de ziekte het lichaam binnendringt en verlaat via de huid". Het 'uittreden' van de ziekte gaat meestal gepaard met huidontsteking, die dun gesneden aardappelschijfjes aankunnen. Breng rauwe aardappelen aan en bij brandwonden van de eerste en tweede graad.

In onderzoek

Aardappel is en is al lang het onderwerp van wetenschappelijk onderzoek in verschillende richtingen. Deze interesse wordt verklaard door het feit dat aardappelen een product zijn dat miljoenen mensen kan voorzien van voedsel en een uitgebreide set nuttige elementen voor een minimale prijs. Onderzoekers bestuderen manieren om de methoden voor het planten, telen, oogsten en bewaren van aardappelen te verbeteren, ontwikkelen methoden voor het veredelen van aardappelen voor bepaalde teeltwijzen en selecteren milieuvriendelijke technologieën voor bescherming tegen schadelijke organismen en pathogenen.

Daarnaast worden aardappelen actief verkend in de geneeskunde. Experimenten met varkens hielpen om vast te stellen dat rauwe of warmtebehandelde en koud gebruikte aardappelen gunstige effecten hebben op de darmen en het immuunsysteem versterken [11]. Ook hebben Amerikaanse wetenschappers verschillende "gouden" aardappelen ontwikkeld, die meer vitamines en mineralen bevatten. Het zorgt dus voor bijna 42% van de dagelijkse inname van vitamine A en 34% van vitamine E voor het kind [12]. Het is de bedoeling dat deze variëteit naar ontwikkelingslanden wordt gebracht waar mensen te kampen hebben met een gebrek aan gezond en gezond voedsel..

De onderzoekers concludeerden ook dat het virus dat het meest aardappelstruiken infecteert, sterk lijkt op een van de eiwitten die de ziekte van Alzheimer veroorzaken. Nu gebruiken ze deze gelijkenis om antilichamen aan te maken die op zijn minst het begin van de ziekte zouden vertragen [13]. Amerikanen geloven ook dat paarse aardappelen kankerachtige stamcellen in de dikke darm helpen doden. Muizenexperimenten hebben aangetoond dat het vlees van gebakken paarse aardappelen ontstekingen verwijdert en tumorgroei remt [14].

Ethylalcohol wordt verkregen uit het afval dat vrijkomt bij de verwerking van aardappelen, maar Russische wetenschappers zeggen dat er andere hoogwaardige antimicrobiële middelen kunnen worden verkregen [15]. Ten slotte werd in Groot-Brittannië aardappelzetmeel gebruikt voor de productie van biologisch afbreekbare vezelspaanderplaten van medium dichtheid (MDF), die worden gekenmerkt door een hoog niveau van milieuvriendelijkheid [16].

In de diëtetiek

Ondanks het feit dat aardappelen een leidende plaats innemen bij de meest caloriearme groenten, wordt het ten onrechte beschouwd als een verboden product voor mensen die hun figuur volgen. Wetenschappers van het Amerikaanse National Center for Nutrition voerden een onderzoek uit en ontdekten dat aardappelen, vanwege de grote hoeveelheid kalium in zijn samenstelling, helpen om overtollige vloeistoffen uit het lichaam te verwijderen en dus zelfs kunnen leiden tot het verlies van extra kilo's.

Problemen met overgewicht ontstaan ​​alleen als de aardappelen gefrituurd worden gegeten of gekruid met vette sauzen. In gekookte, gestoofde of gebakken vorm kunnen aardappelen zelfs de basis vormen van een los dieet als het in plaats van vis en vlees wordt gebruikt met andere groenten en kruiden.

Omdat de aardappel een goede smaak en een hoge voedingswaarde heeft, rijk is aan vitamines en mineralen, gemakkelijk verteerbaar is, wordt hij veel gebruikt in baby- en dieetvoeding. Aardappelen worden meestal aanbevolen voor patiënten met chronisch nierfalen, hart- en vaatziekten, arteriële hypertensie, atherosclerose en gastro-intestinale aandoeningen. Ze bevelen aardappelen echter niet aan aan mensen met ernstige diabetes en obesitas [17].

Bij het koken

Aardappel is een veelzijdige groente die wordt gebruikt in culinaire recepten over de hele wereld. Aardappel is een onmisbaar ingrediënt in soepen en een goed bijgerecht. Bovendien wordt het in salades, pasteien, vleesgerechten geplaatst en op basis daarvan worden pannenkoeken gemaakt. Aardappelen koken is eenvoudig. En op zichzelf en als onderdeel van verschillende gerechten wordt het meestal gekookt, gestoofd of gebakken in de oven.

Om het gerecht zo lekker mogelijk te maken, moet je de juiste aardappel kiezen. Afhankelijk van de dichtheid van de pulp is het gebruikelijk om deze in 4 soorten te verdelen: A, B, C en D. Aardappelen van type A bevatten minimaal zetmeel en worden slecht verteerd. Het wordt meestal gebruikt voor salades. Aardappelen van type B zijn goed voor het maken van frites en C is goed voor frituren. Type D is de meest melige variëteit die het meest geschikt is voor stoofschotels en aardappelpuree..

De etikettering is echter meestal alleen op geïmporteerde aardappelen. Bij gebrek daaraan kunt u navigeren op kleur. Rode aardappelsoorten (rode tambus, rozenwal, sherry) worden gekenmerkt door een hoog gehalte aan antioxidanten en verkruimelen niet tijdens het koken. Dergelijke aardappelen worden meestal goed bewaard in de winter. In witte variëteiten ("erou", "tiras", "cyaan") bevat veel vitamine C en in de regel zijn dergelijke aardappelen goed verteerd. Gele variëteiten ("symfonie", "rosalinda", "adretta") zijn rijk aan caroteen en behouden hun vorm tijdens het koken.

Combinatie met andere producten

Volgens aanhangers van een gezond voedingspatroon zijn traditionele combinaties van aardappelen met vlees, vis of eieren onaanvaardbaar. Er wordt aangenomen dat zetmeelrijk voedsel niet goed combineert met dierlijke eiwitten. Dus voor de vertering van aardappelen scheidt het lichaam alkalische enzymen af, die worden opgelost in zoutzuur dat door de maag wordt geproduceerd om vlees te verwerken. Zo komen onvolledig verteerde voedingsmiddelen de darmen binnen, waar de fermentatie kan beginnen met de actieve afgifte van gifstoffen..

Een combinatie van aardappelen met plantaardige olie, zure room, kaas, groene groenten en ook peulvruchten wordt als gezond en nuttig beschouwd..

De drankjes

Aardappeldranken hebben een specifieke smaak, maar worden als zeer gunstig voor het lichaam beschouwd. Sap van rauwe aardappelen en aardappelbouillon wordt aanbevolen om te drinken als medicijn tegen verschillende ziekten. Aan aardappelsap worden vaak bieten, selderij of wortels toegevoegd. Daarnaast wordt een traditioneel drankje bereid uit knollen - natuurlijk levend kwas. Met de toevoeging van havermout uit aardappelen kun je zelfs gelei koken, wat wordt beschouwd als een rustgevend ontgiftingsmiddel..

Gevaarlijke eigenschappen van aardappelen en contra-indicaties

Ondanks het uitzonderlijke nut en het belang van aardappelen in de voeding, is het mogelijk om het alleen met enkele voorbehouden te gebruiken:

  • alleen aardappelknollen mogen worden gegeten, omdat het bovenste deel van de struik (stengels, bladeren, bloemen en fruit) het alkalische solanine bevat, wat vergiftiging van het lichaam kan veroorzaken;
  • groene en gekiemde aardappelen mogen ook niet worden ingenomen vanwege hun toxiciteit;
  • sap van rauwe aardappelen kan tot maximaal februari worden gekookt, want daarna begint solanine zich op te hopen in de knollen zelf en in hun schil;
  • tijdens de bereiding van aardappelen bij een temperatuur van 120 graden en hoger wordt het daarin aanwezige asparagine-aminozuur omgezet in de kankerverwekkende stof acrylamide, daarom verdient elke andere warmtebehandelingsmethode de voorkeur behalve bakken;
  • aardappelen worden niet aanbevolen voor zwaarlijvige mensen;
  • aardappelen moeten met voorzichtigheid worden gebruikt bij patiënten met ernstige diabetes.

We hebben de belangrijkste punten over de voordelen en mogelijke gevaren van aardappelen in deze illustratie verzameld en zullen u zeer dankbaar zijn als u de foto deelt op sociale netwerken, met een link naar onze pagina:

Interessante feiten

Na het bereiken van Europa werden aardappelen niet onmiddellijk populair bij boeren. Ze waren lange tijd achterdochtig over deze plant, omdat ze hem als giftig beschouwden. Volgens de legende gaf koning van Pruisen, Frederik de Grote, opdracht om de onderdanen te overtuigen dat hij aardappelen moest planten in de buurt van zijn kasteel en er een dagwacht naast zou zetten. Omdat ze dachten dat de soldaten iets waardevols bewaakten, begaven de boeren zich 's nachts naar het kasteel en beroofden de plantages. Deze 'reclame'-truc droeg bij tot de verspreiding van aardappelen onder de lokale bevolking.

In Frankrijk speelden aardappelen lange tijd de rol van sierplant en groeiden uitsluitend in botanische tuinen. Dames van de high society weefden aardappelbloemen in hun haar en mannen droegen ze in boutonnières. De koninklijke poging om de plant in het landbouwleven te introduceren bleek een mislukking. Pas in de 18e eeuw lukte het de agronoom en apotheker Antoine Parmantier om geleidelijk het verzet van het volk te overwinnen. Hij hield zich bezig met het populariseren van aardappelen, het organiseren van diners, waarbij hij gasten trakteerde op aardappelgerechten. Zo was hij het die de teelt van aardappelen als groentegewassen op gang bracht.

In Rusland ontmoetten de mensen ook voorzichtig en wantrouwend de opkomst van een nieuwe cultuur. Aardappelen werden de "verdomde appel" en "de vrucht van hoeren" genoemd, en predikers van de oude gelovigen verboden eenvoudig de teelt van deze plant. De autoriteiten namen echter hun toevlucht tot gewelddadige maatregelen en dwongen de boeren een "verdachte" groente te planten. Dientengevolge, in het midden van de 19e eeuw, massale volksopstanden overspoelden het land, genaamd "aardappelrellen".

Interessant is dat slechts vijftig jaar na de Russische "aardappelrellen", in het tijdperk van de goudkoorts, in Alaska, aardappelen werden gewaardeerd door goudzoekers die hun gewicht in goud waard waren. En dat allemaal omdat aardappelknollen zeer voedzaam en rijk aan vitamine C zijn, waardoor goudzoekers scheurbuik en andere ziekten konden bestrijden.

Ze wisten veel van aardappelen en in Ierland, waar dit wortelgewas in de 18e eeuw het belangrijkste voedsel van de boeren werd. Bovendien was de bevolking van het land zo sterk afhankelijk van deze goedkope groente dat een mislukte oogst als gevolg van een uit Amerika geïmporteerde ziekte tot een echte catastrofe leidde. Ierland werd in beslag genomen door de Grote Aardappel hongersnood, die leidde tot de dood van een miljoen mensen. Ongeveer een miljoen mensen verlieten het land op de vlucht voor voedseltekorten [18].

Misschien is dat de reden waarom het spreekwoord "aardappelen en huwelijk zijn twee te ernstige dingen om mee te grappen" in Ierland verscheen [19]. Ze houden ook van aardappelen in Duitsland, waar een analoog is van het Russische gezegde 'dwazen hebben geluk'. De Duitsers zeggen meestal 'de domste boeren hebben de grootste aardappelen'. En in de Russische taal is er een gezegde "een tafel zonder aardappelen - dat een feest zonder accordeon".

Ze zongen en vereeuwigden aardappelen niet alleen in volkskunst. Zo schilderden veel schilders bloeiende aardappelvelden in hun schilderijen, het proces van het planten en oogsten van aardappelen en zelfs het proces van het eten ervan. Zelfs Vincent Van Gogh, die een hele reeks schilderijen had: Aardappeleters, Aardappelvrouwen graven en Aardappelkorf, kwam niet rond dit onderwerp..

Daarnaast zijn er gedichten geschreven over aardappelen en zijn er liedjes geschreven. In de film "Breakfast on the Grass" klinkt bijvoorbeeld het nummer "Potato" (muziek van V. Shainsky, teksten van M. Lvovsky) en zong Vladimir Vysotsky zijn eigen lied "Comrades Scientists". De dichter Ivan Demyanov schreef op zijn beurt een kindergedicht over aardappelen:

Dat mijn handpalmen zwart zijn,
Niemand scheldt me uit.
Samen met oma aardappelen
We hebben geplant bij het hekwerk!
Binnenkort hier op de zachte hellingen,
Waar hij de zijkanten van de schuur verwarmde,
Veel groene bogen
Mag in de nok zitten.
Na geel, wit, blauw
De lichten gaan aan -
Ze zullen zo mooi zijn,
Onze bedden bij de rivier!
Mogen mijn handpalmen vuil zijn,
Ik ben al gewend om te werken...
En lekkerder geen aardappelen,
Wat je zelf in de nok plant!

Het belang van aardappelen in ons leven wordt het best geïllustreerd door talrijke musea en festivals die eraan zijn gewijd. En 30 mei is Wereld Aardappeldag. Ook over de hele wereld tonen mensen liefde voor deze groente door er monumenten voor op te richten:

Bovendien werden aardappelen in 1995 het eerste groentegewas zonder zwaartekracht - op het ruimtevaartuig Columbia. Maar op de grond zitten fokkers niet stil. Ze slaagden erin een zachte en zeer delicate aardappelsoort te ontwikkelen, genaamd "La Bonnotte". Hoewel, volgens de legende, deze aardappel werd gefokt door de opperste Inca-god. "La Bonnotte" uitsluitend met de hand geplant en geoogst en niet meer dan 100 ton per jaar. En de prijs per kilo van zo'n lekkernij bereikt 500 euro.

Botanische beschrijving

Vanuit botanisch oogpunt is aardappel een meerjarige knolplant in de solanaceous familie. Maar in het dagelijks leven worden aardappelen vaak "tweede brood" genoemd, omdat het samen met tarwe, rijst, maïs en suikerriet een van de vijf belangrijkste gewassen ter wereld is [1,2].

Verhaal

De geschiedenis van aardappelen heeft meer dan één millennium en wetenschappers geloven dat voor het eerst wilde soorten van deze plant in de 5e eeuw voor Christus werden gegeten. oude indianen die in Zuid-Amerika woonden. Wanneer en hoe de aardappel zijn thuisland verliet, is niet zeker, maar men gelooft dat hij in het midden van de zestiende eeuw via het Iberisch schiereiland en de Britse eilanden naar Europa is gekomen [3].

In Spanje, en vooral in Ierland, werden aardappelen al snel een solide basis voor de voeding van lokale bewoners, maar in de rest van Europa was het niet erg populair en werd het lang beschouwd als het werk van de duivel. Desalniettemin verspreidde informatie over de werkelijke waarde van aardappelen zich niettemin in de loop van de tijd over de Oude Wereld en, in tegenstelling tot het aanvankelijke wantrouwen, begonnen ze te groeien en te consumeren in Duitsland, Nederland, België, Frankrijk en andere Europese landen.

De eerste persoon die aan het einde van de 16e eeuw aardappelen beschreef en hem de moderne wetenschappelijke naam Solanum tuberosum (lat. Nightshade tuberous) toekende, was de Zwitserse botanicus Caspar Baugin [4]. Wat de gewone naam van een aardappel betreft, deze verschilt van land tot land. Zo komt bijvoorbeeld de Russische naam "aardappel" van het Duitse woord "kartoffel", dat op zijn beurt is geleend van de Italiaanse taal. In Italië werden aardappelen "tartufoli" genoemd naar analogie met truffel (it. Tartufo), omdat de knollen, net als de truffelknollen, zich ondergronds bevinden.

De Engelse naam "aardappel" komt van het Spaanse woord "patata". De Spanjaarden namen op hun beurt de naam van de indianen en combineerden hun woorden "papa" (aardappel) en "batata" (zoete aardappel). In Frankrijk worden aardappelen nog steeds "pomme de terre" (Franse aarden appel) genoemd [5].

Rassen

Aangezien aardappel een pretentieloze plant is, kan hij worden gekweekt op bodems met de meest uiteenlopende samenstelling, ongeacht de klimatologische omstandigheden en temperatuurschommelingen [6]. Daarom vindt de teelt van deze cultuur plaats in meer dan honderd landen van de wereld met een gematigd, subtropisch en tropisch klimaat. Om een ​​kwaliteitsgewas te krijgen, moet u echter weten welke variëteit geschikt is voor de bodem- en weersomstandigheden van een bepaald gebied.

Er is een enorme variëteit aan aardappelvariëteiten (ongeveer 4000), variërend van verschillende wilde soorten in Zuid-Amerika tot soorten die zorgvuldig door veredelaars zijn gekweekt. Typisch wordt de indeling van variëteiten in categorieën uitgevoerd afhankelijk van de rijpingsperiode: 70-80 dagen (vroege rijping), 90-120 dagen (middenrijping), 140-150 dagen (late rijping) [1].

Naast bekende soorten als Adretta, Riviera, American of Granada, die overeenkomen met het traditionele idee van het verschijnen van aardappelen (bruinachtige schil en lichtgeel vlees), zijn er ook zeer ongebruikelijke variëteiten met gekleurd vlees of kleurrijke externe kleuren. Zo hebben Vitelotte-aardappelen een rijk paars vruchtvlees, terwijl All Blue-aardappelen zowel een schil als blauw vlees hebben. Bikinivariant heeft een ongebruikelijke roodgele schil, Christina-knollen zijn donkerrood van kleur en Shetland-aardappelen zijn zwart aan de buitenkant.

Groeiende functies

Aardappel wordt beschouwd als een vaste plant en in het thuisland, in Zuid-Amerika, wordt het vaak in het wild gevonden. In Europa wordt het echter gekweekt als eenjarige plant. Afhankelijk van de soort kan de aardappelstruik 30 tot 150 cm hoog worden en 4 tot 8 stelen hebben. De kleur van bladeren varieert van lichtgroen tot donkergroen met een bruine tint [1]. Aan de uiteinden van de stelen verschijnen meestal kleine bloeiwijzen met witte, roze of lila kleur, afhankelijk van de variëteit.

Dichter bij de herfst worden vruchten aan de struik gevormd - kleine, vlezige bessen met een groen-witte kleur. Topjes en bessen bevatten de giftige stof solanine, die de plant beschermt tegen schadelijke bacteriën en insecten. Knollen die in voedsel worden gebruikt, bevinden zich ondergronds. Aan de buitenkant van de aardappel zitten zogenaamde ogen (van 3 tot 15 knoppen op één knol), die zich vervolgens ontwikkelen tot jonge scheuten. Aardappelen kunnen op elk open veld worden geteeld, in kassen en zelfs in potten.

De planttijd van deze plant is afhankelijk van de rijpingstijd van de knollen. Vroege variëteiten worden meestal geplant als de grond opwarmt tot 10 ° C, hoewel sommige tuinders dagen kiezen voor het planten van aardappelen op de maankalender. Ze beginnen echter 30-40 dagen voor het planten plantmateriaal te bereiden. Knollen ter grootte van een kippenei, in de herfst geselecteerd, op de grond gestrooid of in een enkele laag in dozen gelegd en bij een temperatuur van 12-15 ° C altijd in het licht en bij hoge luchtvochtigheid bewaard.

Aardappelplanten zelf kunnen op verschillende manieren worden uitgevoerd, afhankelijk van de dichtheid van de grond. In warme klimaten en lichte losse grond worden aardappelen ontpit, terwijl in vochtige klimaten de toppen worden gesneden onder vochtige aardappelgrond, waardoor het plantniveau boven de grond stijgt. Soms gebruiken ze de zaadmethode voor reproductie. Om dit te doen, neem zaden van rijp aardappelfruit en plant ze in dozen, laat ze op een lichte plaats staan. Zaailingen 13-15 cm hoog, begin mei overgeplant.

Aardappelteelt gaat zeker gepaard met ongediertebestrijding. De coloradokever en draadworm zijn een echte plaag voor aardappelplantages. Larven en volwassenen van de Coloradokever eten zowel de bladeren van de aardappelstruik als de knollen zelf. Wat betreft de draadworm, het gevaar is alleen de larve van dit insect, die aan de wortels en knollen knaagt, wat leidt tot verdroging en verval van de plant. Om van dit ongedierte af te komen, moet je chemicaliën gebruiken.

Selectie en opslag

Het is niet nodig om een ​​groene of reeds gekiemde aardappel te nemen, deze bevat alkaloïden die vergiftiging kunnen veroorzaken. Kleine gaatjes, diepe groeven en bruine vlekken geven aan dat de aardappel is blootgesteld aan ongedierte. Aardappelen van hoge kwaliteit moeten stevig en veerkrachtig zijn zonder externe schade en defecten. Als de aardappel zich leent om de spijker te drukken en er vloeistof uit begint te sijpelen, is er waarschijnlijk nitraat gebruikt in de teelt. En wanneer je met een vingernagel de schil van een goede aardappel zonder bestrijdingsmiddelen doorboort, hoor je een helder rinkelend geluid.

Als u aardappelen moet kiezen voor opslag in de winter, dan zijn variëteiten van gemiddelde en late rijping geschikt. Het is ook de moeite waard om op de grootte van het wortelgewas te letten. Middelgrote en kleine knollen bevatten meer voedingsstoffen. Bovendien hangt de rijpheid van de aardappel af van de dikte van de schil - hoe dikker hij is, hoe rijper de aardappel is en hoe beter hij bewaard moet worden. Geschilde en gedroogde knollen kunnen het beste bij 2–7 ° C worden bewaard. Ook moeten aardappelen van tijd tot tijd worden gesorteerd, waardoor rotte wortelgewassen worden verwijderd om de verspreiding van infecties te voorkomen.

  1. Dubrovin Ivan. Alles over gewone aardappelen. - M.: Eksmo-Press, 1999. - 96 s.
  2. National Potato Council, bron
  3. Geschiedenis van aardappelen, bron
  4. Hielke De Jong, Joseph B. Sieczka, Walter De Jong. Het complete aardappelenboek: wat elke teler en tuinier moet weten. Houtpers. Portland, Londen. 2011.
  5. Wikipedia, bron
  6. Fatyanov V.I. Aardappelen. - M.: OlmaMediaGrupp. 2010. - 67 s.
  7. Eigenschappen van aardappelen, bron
  8. Hoe kunnen aardappelen mijn gezondheid ten goede komen, bron
  9. Aardappel voedingsbron
  10. Gezondheidsvoordelen van aardappel, bron
  11. Vereniging van de chemische industrie. Aardappelsalade kan het immuunsysteem helpen. ScienceDaily, 25 juni 2017, bron
  12. De Ohio State University. "Gouden" aardappel levert een overvloed aan vitamine A en E. Openbare bibliotheek van wetenschap, 8 november 2017, bron
  13. American Society for Biochemistry and Molecular Biology. Aardappelen kunnen de sleutel zijn tot de behandeling van Alzheimer, ScienceDaily, 16 augustus 2008, bron
  14. Warner Bryan Kleurrijke aardappelen kunnen een krachtige punch voor kankerpreventie bevatten. Penn State, 26 augustus 2015, bron
  15. Kulichenko E.O., Andreeva O.A., Lukashuk S.P., Mazurina M.V. De studie van de chemische samenstelling en antimicrobiële activiteit van het periderm van aardappelknollen // Apotheek en farmacologie nr. 4 (11). - Pyatigorsk, 2015, bron
  16. Nieuw recyclebaar bouwmateriaal, gedeeltelijk gemaakt van aardappelen, zou het afvalprobleem kunnen helpen oplossen. Universiteit van Leicester. 31 oktober 2013, bron
  17. Kapitanova E.K. Ode aan aardappelen // Medisch nieuws nr.10. - Minsk, 2015, bron
  18. Aardappelgeschiedenis, bron
  19. Solomonik T., Sinelnikov S., Lazerson I. Europese kist. Culinaire meesterwerken van de wereld. - St. Petersburg: Uitgeverij "Neva", 2006. - 368s.
  20. National Nutrient Database, bron

Het is verboden materialen te gebruiken zonder onze voorafgaande schriftelijke toestemming.

De administratie is niet verantwoordelijk voor het proberen om een ​​recept, advies of dieet te gebruiken en garandeert niet dat de aangegeven informatie u persoonlijk zal helpen of schaden. Wees voorzichtig en raadpleeg altijd uw arts.!

Vorige Artikel

Koolzuurhoudend water